Sıkça Sorulan Sorular

Ürünlerinizi nereden temin edebilirim?

Ürünlerimizi Türkiye geneline yayılmış Kale Satış Noktalarından temin edebilirsiniz. Satış Noktaları lokasyonlarına www.kale.com.tr web sitemizdeki satış noktaları bölümünden il-İlçe seçimlerinizi yaparak görüntüleyebilirsiniz.

Ürünlerin fiyatlarını nereden öğrenebilirim?

Kale Satış noktalarından temin edebilirsiniz. Detaylı bilgiye web sitemizdeki Satış Noktaları bölümünden ulaşabilirsiniz.

Kilit ve Kapı üretiminiz varmı?

Kuruluşumuz Seramik yer ve Duvar karoları, Yapı Kimyasalları, Seramik Sağlık gereçleri, Banyo mobilyaları üretimini ve satışını gerçekleştirmektedir. Kilit, kapı üretimimiz yoktur.

Görüş, öneri ve şikayetimi sizlere nasıl iletebilirim?

Web sayfamızda iletişim böümündeki formu doldurarak, 0850 800 52 53 numaralı müşteri iletişim merkezimizi arayarak veya Yetkili servislerimiz aracılığı ile bizlere iletebilirsiniz.

Ürünleri satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Seramik ürün gruplarında ambalaj üzerinde uyarılar bulunmaktadır, bunun dışında aşağıda bulunan linkten uygulama rehberimizi indirebilirsiniz. Banyo ürün grupları için özellikle Seramik Sağlık Gereçleri ürünlerinin ambalaj içi kontrollerinin yapılması daha sonra oluşabilecek sıkıntıların önüne geçecektir. Buradan uygulama rehberimizi indirebilirsiniz.

Hangi ürüne kaç yıl garanti veriyorsunuz?

Seramik Sağlık Gereçleri 10 Yıl,
Armatürler 5 Yıl,
Musluk ve Ara Musluk 5 Yıl ,
Termostatik Armatürler 5 Yıl,
Duş Sistemleri 5 Yıl,
Gömme Rezervuarlar 5 Yıl,
İç Takımlar 5 Yıl,
Banyo Aksesuarları 5 Yıl,
Fotoselli armatürler 2 Yıl,
Fotoselli Yıkama Sistemleri 2 Yıl,
Klozet Kapakları 2 Yıl,
Banyo Mobilyaları 2 Yıl,
Duş ve Küvet Kabinleri 2 Yıl,
Hidromasajlı Küvet 3 Yıl,
Akrilik Küvet ve Duş Tekneleri 5 yıl

Taşıma esnasında ürünlerde hasar olması durumunda garanti veriyormusunuz?

Taşıma esnasında oluşabilecek hasarlar garanti kapsamında değerlendirilmemektedir. Banyo ürünlerimizde bir sorun olması durumunda ürünlerin garanti kapsamında bedelsiz değiştirilebilmesi için ambalajın Yetkili Servis tarafından açılmış olması gerekmektedir.

Ürün garanti koşullarını olumsuz etkileyen faktörler nelerdir?

Banyo ürünlerimizde montaj veya kullanımdan kaynaklı oluşabilecek hasarlar garanti kapsamında değerlendirilmemektedir.
Üründen kaynaklı oluşan bir hasar var ise yetkili servis tarafından tutulacak olan tutanakla bedelsiz olarak değişim işlemi yapılır.

Banyo ürünlerinin montajı için kime başvurabilirim?

Banyo ürün gruplarının montajları için konusunda uzman ve deneyimli ekiplere sahip yetkili servislerimize başvurabilirsiniz. Web sitemiz içerisinden Destek seçeneği aracılığı ile kendinize en yakın yetkili servise ulaşabilirsiniz.

Garanti süresi montaj tarihinden itibaren mi başlar?

Hayır, garanti süresi fatura tarihinden itibaren başlar.

Arızalı olan ürünümü hemen yenisiyle değiştirebilir miyim?

1 yıl içerisinde aynı arızadan 2'den fazla, farklı arızalardan 4'ten fazla olması durumunda ürün yenisi ile birebir değiştirilebilir.

Ürünlerin nasıl kullanılacağı veya temizleneceği ile ilgili bilgiye nereden ulaşabilirim?

Banyo ürün grubunda her ürün içerisinden garanti kitapçığı çıkmaktadır, bu kitapçıklar içerisinde ürünün nasıl kullanılacağı ve temizleneceği ile ilgili detaylı bilgiler verilmiştir. Seramik ürün grubu için seramik uygulama rehberinde bu bilgiler bulunmaktadır. Daha detaylı bilgi için 0850 800 52 53 müşteri iletişim merkezimizden bizlere ulaşabilirsiniz.

Yetkili servislerinizin işçilik garantileri var mı?

Seramik ve Banyo yetkili servislerimizin işçilik garanti süreleri 2 yıldır.

Yetkili Servislerden işçilik ve montaj için nasıl fiyat alabilirim?

Yetkili servislerimiz Kale tarafından belirlenen Hizmet Fiyat Listelerindeki fiyatlara göre teklif vermekte ve hizmet sağlamaktadır. Ayrıntılı fiyat bilgisi için yetkili servislerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Kale'den işçilikli hizmet alabilir miyim?

İstanbul, İzmir ve Ankara'daki kendi perakende satış mağazalarımız aracılığı ile bu hizmeti alabilirsiniz.

Uygulama işlemleri için önereceğiniz uzman ekipleriniz var mıdır?

Seramik uygulama işlemleri konusunda öncelikle Seramik yetkili servislerimizden profesyonel destek alabilirsiniz, bunun dışında sertifikalı ustalarımız için çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Banyo ürün montajları için Banyo Yetkili Servislerimizden destek alabilirsiniz.

Seramik yer ve duvar karolarınızın yapıştırılmasında önerdiğiniz ürünler var mı?

Yapı Kimyasaları markamız olan Kalekim web sitesinden farklı ürün tipleri için önerdiğimiz ürün gruplarını görebilirsiniz.

Seramik döşenirken neye dikkat etmeliyim?

Ustanızı boyut ve renk kodları hususunda dikkatli olması için uyarın ve aynı mekanda aynı boyut ve renk kodu taşıyan karoları kullanmasını isteyin.

Seramik yer ve duvar karosu ürünlerimi derz boşluğu olmadan yaptırabilir miyim?

Ustanızdan karolar arasında, ürüne uygun derz boşluğu bırakarak döşemesini isteyin. Derzsiz döşemeler kullanım aşamasında karolarda kabarma, çatlama yada köşe kenar kırılmalarına sebep olabilmektedir.

Seramik Karo uygulama işi sonrasında hemen derz dolgularını yaptırabilir miyim?

Seramik karoların yapıştırma işleminin bitmesinin ardından uygulanan yapıştırıcının türüne ,ortam şartlarına ve kaplamanın büyüklüğüne göre en az 1 gün en fazla 1 hafta sonra derz dolgu işlemine başlanması gerekmektedir.

Sinterflex seramiğin uygulamasında nelere dikkat etmeliyim?

http://www.kale.com.tr/tr/kalebodur/kalesinterflex web adresinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Parlak granitlerin yüzeyinde sır var mıdır?

Yoktur, bu ürünler yüksek devirde aşındırılarak parlatılmaktadır,üretim esnasında yüzeye ayrıca sır uygulanmaz.

Seramik üzerine dökülen veya bulaşan gıda, boya, kireç vb… kirlenmeleri nasıl giderebilirim?

Kirlenmeye neden olan malzemeye uygun temizleyiciler kullanarak ürünleri temizleyebilirsiniz, detaylı bilgi için 0850 800 52 53 Müşteri İletişim Merkezimize başvurabilirsiniz.

Seramik yüzey üzerinde oluşan pas lekesini nasıl çıkarabilirim,özel bir temizleyici varmıdır?

Piyasada satılan pas içerikli kirlenmeleri temizleyen ürünlerle kolayca temizlik yapabilirsiniz.

Seramiklerin üzerinde derz dolgu, yapıştırıcı ve benzeri çimento esaslı artıkları nasıl temizleyebilirim?

Çimento esaslı malzemeleri temizleme özelliğine sahip temizleyiciler kullanabilirsiniz, detaylı bilgi ve ürünlere www.kalekim.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Klozet alırken nelere dikkat etmeliyim, hangi malzemeleri almalıyım?

Klozet alırken özellikle evinizdeki tesisata uygun olarak ürünün pis su gider çıkışının nasıl olduğuna dikkat etmelisiniz, ürünlerin içerisinde ücretsiz kada çıkmaktadır.
Tek bir kişinin ortalama yılda 49.140 lt suyu tuvaletlerde tükettiği belirtilmektedir, iç takım alırken özellikle 3/6 veya start-stop özellikli iç takımlar kullanmalı, doldurma grubunun bağlandığı ara musluğun filtreli olmasına dikkat etmelisiniz.

Armatür temizliğini nasıl yapmalıyım?

Armatürlerin günlük temizliği yalnızca su ve sabun kullanılarak yapılmalıdır, temizlendikten sonra bol su ile kurulanmalı ve bez ile silinmelidir.

Armatür için hangi tipte aramusluk kullanmalıyım?

Özellikle tesisattan gelen ufak partiküller zaman içerisinde kartuş ve salmastra disklerine zarar verdiğinden mutlaka filtreli ara musluk kullanılmalıdır.

Tesisattan gelen basıncın yüksek olması durumunda ne yapmalıyım?

Daire tesisat girişine basınç düşürücü takmalısınız.

Normal klozet kapağımı yavaş kapanma özelliğine nasıl çevirebilirim?

Yetkili servis aracılığı ile yapılacak menteşe değişimi sonrası klozet kapağınızı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

Gömme Rezervuar kumanda panellerini kutu içerisinde bulabilir miyim?

Hayır. Gömme rezervuar kumanda panelleri çok farklı renk ve çeşitte olup müşteri beğeni ve isteğine göre daha sonradan sipariş geçilmektedir.

Ankastre stop valflerin sıva içerisine çok fazla gömülmesi durumunda ne yapmalıyım?

Web sitesi içerisinde bulunan yetkili servisler bölümünden kendinize en yakın yetkili servisi bulabilir ve uzatma parçaları ile herhangi bir kırım yapmadan sorununuzu çözebilirsiniz.

Duş başlıkları belli bir kullanım sonrasında kireçten dolayı tıkanır mı?

Kale Duş başlıklarında kireç kırıcı özellik bulunduğundan tıkanmaz.

Banyo Mobilyası montajında nelere dikkat etmeliyim?

Ürünü mutlaka yetkili servislere montaj yaptırınız,lavabo dolabı ile duvar arasına mutlaka antibakteriyel silikon çekerek dolap içerisine su gelmesini önleyiniz.
Montaj hatası sonucu ürünün zarar görmesi garanti kapsamı içerisinde değerlendirilmemektedir.

Akrilik ürün montajında nelere dikkat etmeliyim?

Akrilik küvet ve duş tekneleri montajında eğer tesisatınız açık ise mutlaka suyun eğimini kontrol ettiriniz, duvar ile ürün arasındaki mesafe standart ise mutlaka antibakteriyel silikon kullanınız.

Akrilik ürünlerimi nasıl temizleyebilirim?

Asit özelliği içermeyen temizleyicilerle temizleyebilirsiniz, akrilik malzemenin çizilmemesi için temizliği pamuk esaslı nemli bez aracılığı ile yapınız.

Mevcut gömme rezervuarımın kumanda panelini değiştirebilir miyim?

Değiştirebilirsiniz fakat dikkat edilmesi gereken konu, ürün gamımızda farklı fiyat segmentinde gömme rezervuarlar olduğundan değişim esnasında aynı segment ürün paneli olmasına dikkat etmelisiniz.Herhangi bir sorun yaşanması durumunda 0850 800 52 53 müşteri iletişim merkezimize başvurabilirsiniz.

KALEKİM

Yapıştırıcı uygulaması yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Yapıştırıcı, uygulama öncesinde kontrol edilmelidir. Raf ömrü dolmuş, topaklı veya taşlaşmış ürün kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yapıştırma harcı etiket bilgilerinde bulunan hazırlama şekline göre hazırlanmalıdır.

Yapıştırıcının hazırlanması esnasında ambalaj bilgilerinde belirtildiği miktarda su üzerine, toz, yavaşça boşaltılmalı ve homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılmalıdır. Karışım düşük devirli mikser ile yapılmalıdır. Uygulama talimatında belirtilmeyen herhangi bir katkı katılmamalıdır.

Yüzey hazırlama kriterlerine dikkat edilmelidir.

Uygulama öncesinde mekana ve uygulama şekline uygun sınıfta yapıştırıcı seçilmelidir.

Dış cephe kaplamalarında mutlaka kombine yöntem uygulanmalı ve yüksek esnekliğe sahip yapıştırma harçları kullanılmalıdır.

TECHNOFULL Yapıştırma Harcı dışındaki ürünlerle büyük ebatlı veya ağır kaplama malzemelerini uygularken kombine yapıştırma yöntemi kullanınız.

Daha iyi bir yapışma yüzeyi elde etmek için harç, malanın düz kısmı ile yüzeye yayıldıktan sonra karo ebadına uygun olarak seçilmiş malanın dişli kısmı ile taraklanmalıdır.

Karolar, etiket bilgilerinde belirtilen kabuklaşma süresi içerisinde, taraklanan harç üzerine tercihen kuvvet uygulanarak yapıştırılmalıdır. Yüksek sıcaklık, düşük nem, rüzgar gibi uygun olmayan ortam şartlarında yapılan uygulamalarda bu süre kısalabilir.

Süresi dolan harcın üzerine yapıştırma işlemi yapılmamalı, harç yüzeyden kazınmalıdır.

Kaptaki kullanım süresi geçmiş veya kabuklaşmış harç atılmalıdır.

Çimento esaslı ürünler ile yapıştırılan karoların en az 24 saat direkt su ile temasından kaçınılmalıdır.

Seramik uygulama işlemlerinde yüzeydeki mevcut dilatasyonlar göz önünde bulundurulmalı, kaplama işlemi esnasında belli aralıklarda genleşme derzleri bırakılmalı, köşe geçiş ve genleşme derzlerinde mutlaka uygun profil veya poliüretan mastik uygulaması yapılmalıdır.

Epoksi ve poliüretan esaslı yapıştırma harçlarının kullanılacağı yüzeylerde nem oranı %5'in altında olmalıdır.

Epoksi ve poliüretan esaslı yapıştırıcılar kullanma talimatında yazdığı şekilde hazırlanmalı, ürün bileşenleri kesinlikle bölünmeden, bire bir karışımı yapılarak düşük devirli mikser kullanılarak yapılmalıdır.

Epoksi esaslı yapıştırıcıların uygulaması esnasında hava sıcaklığının ürün uygulamasına, yüksek sıcaklığın veya düşük sıcaklığın priz süresine etkisi göz önünde bulundurulmalıdır.

Yapıştırıcı uygulaması yaparken "topaklaşma / zor karışma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Depolama şartlarına uyulmaması sonucu çimentonun su, nem ve rutubet etkisi ile hidratasyona (çimentonun su veya nem ile birleşerek sertleşmesi) başlamış olması

Karışım suyunun iyi ayarlanamaması

Karışımın olgunlaşması için beklenmemesi

Daha önce kullanılan kabın kalıntılarının temizlenmemesi

Suyun toz üzerine eklenmesi

Karışımın mikser ile yapılmaması

Akrilik ve Reçine esaslı ürünlerin hava alması veya dona maruz kalması durumunda (ambalaj zafiyeti, ambalajının açık bırakılması vs gibi) kuruma nedeniyle topaklaşmanın oluşması.

Çözüm Önerileri:

Neme maruz kalan malzeme kullanılmamalı

Su miktarı ambalaj etiket bilgilerinde yazdığı şekli ile iyi ayarlanmalı

Su üzerine toz katılmalı

Karışım mikser ile yapılmalı

Ürün olgunlaşma için 10 dakika kadar beklenmeli ve tekrar karıştırılmalı

İyi kap temizliği

Akrilik ve Reçine esaslı ürünlerin ambalajlarının kullanım esnasında açılması, ürünlerin uygulama öncesi 1 gün oda sıcaklığında bekletilmesi gerekmektedir.

Yapıştırıcı uygulaması yaparken "kayma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Yüksek su oranı ile karışım

Uygun yapıştırma harcının seçilmemesi

Karonun iyi yerleştirilmemesi

Fazla harç kalınlığı

Çözüm Önerileri:

Su miktarı iyi ayarlanmalı

Yapıştırma harcının kaymazlık özelliği (T) olmasına dikkat edilmeli

Üzerine yeterli kuvvet uygulanmalı

Yeterli harç kalınlığı yapılmalı

Yapıştırıcı uygulaması yaparken "priz almama / geç priz alma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Yüzeyin bünyesinde kurumayı engelleyici kimyasallar (Glikoz, v.b.) bulundurması

Harç içerisine çimento hidratasyonunu (çimentonun su ile birleşerek sertleşmeye başlaması) geciktiren/engelleyen malzeme katılması

Çözüm Önerileri:

Yüzeyin bünyesinde kurumayı engelleyici kimyasallar var ise yüzey kimyasal (deterjan v.b.) temizlik yöntemi ile temizlenmeli

Harç temiz su ile karıştırılmalı, kabın temiz olduğuna dikkat edilmeli, karışım esnasında ilave ek kimyasallar (priz geciktirici v.b.) kullanılmamalı

Yapıştırıcı uygulaması yaparken "kürlenmeme / geç kürlenme" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Akrilik esaslı yapıştırıcılarla emiciliği düşük, büyük ebatlı seramiklerin yapıştırılması

Reçine esaslı (Poliüretan, Epoksi) malzemelerinin reçine ve sertleştirici bileşenlerinin uygun şekil ve oranda karıştırılmaması

Çözüm Önerileri:

Akrilik esaslı yapıştırıcılar ile önerilen ebattan daha büyük ebatlı seramikler yapıştırılmamalı (max 25x40)

Reçine esaslı ürünler ambalaj içerisinden çıkan bileşenleri ile doğru oranlarda karıştırılmalı

Yapıştırıcı uygulaması yaparken "zayıf yapışma / karoların zeminden ayrılması" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Yeterli karışım suyunun eklenmemesi

Ortam ve yüzey sıcaklığının yüksek olması

Taraklanan yapıştırıcının rüzgara (hava akımı) maruz kalması

Açık bekletme süresinin aşılması

Uygun yapıştırıcı seçilmemesi

Ürünün raf ömrünün geçmiş olması

Seramik ebadına uygun tarak ölçüsünün seçilmemesi

Seramik ebadına ve uygulama mekanına göre yapıştırıcı yöntemi seçilmemesi

Çözüm Önerileri:

Emici zemin nemlendirilmeli veya astarlanmalı

Yüksek sıcaklık ortamında uygulama yapılmamalı

Yüzey rüzgardan (hava akımı) korunmalı

Büyük ebatlı seramiklerde ve dış ortam uygulamalarında kombine yöntem ile yapıştırma yapılmalı

Raf ömrü geçmiş ürün kullanılmamalı

Kaplama malzemesine, uygulanacak ortam ve yüzeye uygun yapıştırıcı seçilmeli

Derz dolgu uygulaması yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Derz dolgu uygulama öncesinde kontrol edilmelidir. Raf ömrü dolmuş, topaklı veya taşlaşmış ürün kesinlikle kullanılmamalıdır.

Derz dolgu harcı, etiket bilgilerinde bulunan hazırlama şekline göre hazırlanmalıdır.

Derz dolgunun hazırlanması esnasında, toz, ambalaj bilgilerinde belirtildiği miktarda su üzerine yavaşça boşaltılmalı ve homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılmalıdır. Karışım düşük devirli mikser ile yapılmalıdır. Uygulama talimatında belirtilmeyen herhangi bir katkı katılmamalıdır.

Derz dolgu yerde ve duvarda aynı kıvamda hazırlanmalıdır.

Derz dolgu uygulaması öncesinde derz araları temizlenmeli ve derz dolgu harcı suyunu çok çabuk kaybetmemesi için derz araları nemlendirilmelidir.

Derz dolgu uygulaması esnasında ilk silim, derz uygulaması sonrasında, seramik yüzeydeki derz kalıntıları matlaştıktan sonra geçilmelidir.

Derz dolgu silimi düzgün bir şekilde yapılmalı seramiklerin yüzeyindeki kir kalıntılarının derz aralarına taşınmamasına dikkat edilmelidir.

Silim esnasında iyi sıkılmış çok hafif nemli sünger kullanılmalı, kesinlikle ıslak silim yapılmamalıdır.

Uygulama esnasında derz genişliğine ve mekana uygun derz dolgu malzemesi kullanılmalıdır.

Genleşme derzlerinde, parapet ve zemin birleşim noktalarında poliüretan esaslı derz dolgu malzemeleri kullanılmalıdır.

Epoksi esaslı derz dolgular ürün hazırlama talimatnamesine göre hazırlanmalı, kesinlikle ürün bileşenleri bölünmeden bire bir karışım yapılmalıdır.

Epoksi esaslı derz dolgular ile yapılan uygulamadan hemen sonra silim işlemine geçilmeli, silim işlemi ılık deterjanlı su ile tam temizlik sağlanana kadar en az 3 – 4 kere yapılmalıdır. Silim esnasında su ve kullanılan sünger sık bir şekilde değiştirilmelidir.

Epoksi ve poliüretan derz dolgu uygulamalarında derz aralarının ıslak olmamasına dikkat edilmelidir.

Derz dolgu yaparken "çatlama" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Hızlı su kaybı

Yüzeyin aşırı emici olması

Derz genişliğine uygun ürün seçilmemesi

Yüzeyin yeterince nemlendirilmemesi

Su miktarının iyi ayarlanamaması

Ortam ve yüzey sıcaklığının yüksek olması

Yüzeyin rüzgara (hava akımı) maruz kalması

Yüzeyin erken ve aşırı sulu silinmesi

Çözüm Önerileri:

Derz genişliğine uygun ürün seçilmeli

Derz araları su ile iyice nemlendirilmeli

Su miktarı iyi ayarlanmalı

Direk güneş altında ve yüksek sıcaklıkta uygulama yapılmamalı

Uygulama sonrası yüzey rüzgardan (hava akımı) korunmalı

Dış mekanlarda malzemeler uygulandıktan yaklaşık olarak 45 dk. sonra yüzeyi nemlendirilir (yüzeye can suyu verilir).

Derz dolgu yaparken "tozunma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Yüzeyin aşırı emici olması

Yüzeyin yeterince nemlendirilmemesi

Su miktarının iyi ayarlanamaması

Ortam ve yüzey sıcaklığının yüksek olması

Yüzeyin rüzgara maruz kalması

Yüzeyin aşırı sulu silinmesi

Çözüm Önerileri:

Derz araları su ile iyice nemlendirilmeli

Su miktarı iyi ayarlanmalı

Direk güneş altında ve yüksek sıcaklıkta uygulama yapılmamalı

Uygulama sonrası yüzey rüzgardan korunmalı

Derz dolgu yaparken "renkte dalgalanma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Su miktarının iyi ayarlanamaması

Karışım suyunun kirli olması

Derz dolgunun homojen karıştırılmaması

Derz aralarında bulunan yapıştırıcının iyi temizlenememesi sebebi ile derz doldurma seviyelerinin eşit olmaması

Silme işleminin erken (derz matlaşmadan) yapılması

Silme işleminin aşırı sulu sünger ile yapılması

Derz dolgu uygulaması öncesi seramik yüzeylerin iyi temizlenmemesi sebebi ile silme işleminde seramik üzerindeki kirin derz aralarına sürüklenmesi

Son temizlik işleminin erken yapılması

Çözüm Önerileri:

Su miktarı iyi ayarlanmalı

Derz dolgu temiz su ile karıştırılmalı

Derz dolgu içerisindeki pigmentlerin ürün içerisinde eşit dağılımı için düşük devirli mikser ile minumun 5 dakika karıştırılmalı

Silme işlemi yüzey matlaşınca yapılmalı

İyice sıkılmış temiz sünger ile silim yapılmalı

Silme işlemi esnasında seramiklerin yüzeyindeki kir derz aralarına bulaştırılmamalı

Derzler eşit seviyede doldurulmalı

Son temizleme derzler tamamen kuruduktan sonra yapılmalı

Derz dolgu yaparken "derzden ayrılma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Seramik kaplama işleminden önce yüzey hazırlığının doğru yapılmaması

Hareketli ve yoğun yaya trafiğine uygun seramik yapıştırma ve derz dolgu malzemelerinin seçilmemesi

Seramik ebadına uygun derz genişliği bırakılmaması

Yeterli genleşme derzi oluşturulmaması

Derz aralarında tutunmayı önleyici kimyasalların olması

Çözüm Önerileri:

Seramik kaplama işleminden önce yüzey hazırlığının doğru yapılması

Hareketli ve yoğun yaya trafiğine uygun seramik yapıştırma ve derz dolgu malzemelerinin seçilmeli

Seramik ebadına uygun derz genişliği bırakılmalı

Derz dolgu yaparken "gözenekli / pürüzlü seramiklerin üzerinde derz dolgu kalıntıları kalıyor", ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Uygulama öncesi yüzey hazırlığı hataları

Seramiğin yüzeyi gözetilmeksizin uygulamanın yapılması

Çözüm Önerileri:

Derz dolgu uygulaması öncesi yüzey iyi bir şekilde temizlenmeli, yüzeye SeraCare Yüzey Koruyucu uygulanmalıdır. Yüzey Koruyucunun seramiğin derz dolgu uygulanacak yan kenarlarına temas etmemesine dikkat edilmelidir. Aksi halde derz aralığına doldurulan derz dolgunun seramiğe yapışması güçleşecektir.

Uygulamada mutlaka seramiğin yüzeyi göz önünde bulundurulmalı, uygulama esnasında derz dolgu seramik yüzeyine fazla yaymadan derz aralarına uygulanmalıdır. Gerekiyorsa seramiğin ebadına bağlı olarak derz uygulaması öncesi derz etrafları maskeleme bandı ile bantlanmalıdır.

Epoksi esaslı malzemeleri uygularken "yapışmama / yapıştırmama" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Yüzey hazırlığının yapılmayışı

Yüzey neminin %5 in üzerinde olması

Uygulama esnasında eş zamanlı silikon uygulanması

Çözüm Önerileri:

Yapışma yüzeyleri yapışmayı engelleyici kalıntılardan temizlenmelidir.

Yüzey su ve nemden arındırılmalıdır.

Yüzey betonun 3-4 haftalık kürünü tamamlamış olmasına dikkat edilmelidir.

Uygulama esnasında silikon uygulaması yapılmamalıdır.

Epoksi esaslı malzemeleri uygularken "erken kuruma / geç kuruma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Uygulama öncesi yüzey hazırlığı hataları

Seramiğin yüzeyi gözetilmeksizin uygulamanın yapılması

Çözüm Önerileri:

Derz dolgu uygulaması öncesi yüzey iyi bir şekilde temizlenmeli, yüzeye SeraCare Yüzey Koruyucu uygulanmalıdır. Yüzey Koruyucunun seramiğin derz dolgu uygulanacak yan kenarlarına temas etmemesine dikkat edilmelidir. Aksi halde derz aralığına doldurulan derz dolgunun seramiğe yapışması güçleşecektir.

Uygulamada mutlaka seramiğin yüzeyi göz önünde bulundurulmalı, uygulama esnasında derz dolgu seramik yüzeyine fazla yaymadan derz aralarına uygulanmalıdır. Gerekiyorsa seramiğin ebadına bağlı olarak derz uygulaması öncesi derz etrafları maskeleme bandı ile bantlanmalıdır.

Epoksi esaslı malzemeleri uygularken "zor karıştırma / topaklama" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Toz bileşen üzerine sıvı birleşimlerin ilave edilerek karıştırma

Düşük ortam sıcaklıklarında uzun süreli depolanması

Çözüm Önerileri:

Önce sıvı bileşenler kendi aralarında karıştırılır daha sonra toz bileşen yavaş yavaş ilave edilerek karışım hazırlanır.

Uygulama öncesi ambalajlar en az bir gün oda sıcaklığında bekletilir.

Benmarin yöntemi (sıcak su içerisinde bekletmek) kristalleşen reçine homojen hale getirilir.

Epoksi esaslı malzemelerin "kap ömrü kısa oluyor", ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Uygulama sıcaklığına riayet edilmemesi.

Ürün içerisinde bulunan reçine ve sertleştirici bileşenlerinin belirtilen oranlar dışında karışımın hazırlanması. Göz kararı bölünerek sertleştiricinin fazla katılması

Mikser ile yüksek devirde karışımın yapılması

Çözüm Önerileri:

Ürün uygulama bilgilerinde bulunan ortam sıcaklıklarında uygulamanın yapılması gerekmektedir.

Ürün bileşenleri etiket bilgilerinde yazdığı oranlarda karışım hazırlanmalıdır.

Karışım mikser ile düşük devirde veya elle yapılmalıdır.

Epoksi esaslı malzemelerde "akma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Sıvı ve toz bileşenlerin belirtilen oranların dışında karışımın hazırlanması.

Uygulama ortam sıcaklığının düşük olması. (<+10 )

Çözüm Önerileri:

Ambalaj içerisindeki bileşenler belirtilen oranlarda karışım hazırlanmalıdır.

Uygulama belirtilen ortam sıcaklığında yapılmalıdır.

Epoksi esaslı malzemelerde "uygulama sonrası yüzey ve/veya el aletleri temizlenmiyor", ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Uygulamanın uzman bir ekip tarafından yapılmaması.

Uygulamada malzemeye çimento esaslı malzeme şeklinde davranılması.

Uygulama sonrası temizlik aşamasına geç geçilmesi, temizlik suyu ve temizlik süngerinin sık değiştirilmemesi.

Çözüm Önerileri:

Uygulama mutlaka uzman bir ekip tarafından seri bir şekilde yapılmalıdır.

Uygulama esnasında malzemenin epoksi esaslı olduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalı, temizlik uygulamanın hemen akabinde ılık deterjanlı su ile yüzeydeki epoksi kalıntıları iyice temizlenene kadar su ve sünger sık sık değiştirilerek devam edilmelidir.

Sürme su yalıtım malzemelerini uygularken nelere dikkat etmeliyim?

Ürün, uygulama öncesinde kontrol edilmelidir. Raf ömrü dolmuş, topaklı, kokuşmuş veya taşlaşmış ürün kesinlikle kullanılmamalıdır.

Yüzey hazırlama kriterlerine dikkat edilmelidir. Gerekiyorsa uygun tamir harcı kullanılmalıdır.

Yalıtım malzemesi, etiket bilgilerinde bulunan hazırlama şekline göre hazırlanmalıdır.

Etiket bilgilerine önerilen karışım oranlarına kesinlikle bağlı kalınmalı, herhangi bir ilave yapılmamalıdır

Uygulama öncesinde köşe birleşim noktalarında uygun yöntemle pah yapılmalı ya da KALEKİM PAH BANDI kullanılmalıdır.

Dilatasyon geçiş noktalarında mutlaka KALEKİM DİLATASYON BANDI kullanılmalıdır.

Bitüm esaslı yalıtım uygulamaları öncesinde yüzey mutlaka uygun şekilde astarlanmalıdır.

Çimento esaslı sürme su yalıtım malzemeleri uygulaması öncesinde yüzey emiciliğini düşürmek için yüzey ıslatılarak suya doyurulmalıdır.

Poliüretan esaslı su yalıtım malzemeleri uygulaması esnasında yüzeyin kuru ve rutubetini atmış olmasına dikkat edilmelidir.

Su yalıtım malzemeleri, iyi bir sonuç almak icin, yüzeye ürün bilgi föyünde önerilen kat sayısıyla, gereken toplam uygulama kalınlığını sağlayacak şekilde uygulanmalıdır.

Teras uygulamalarında yalıtım uygulaması parapet duvarlarda harpuşta altında başlatılmalıdır.

Havuz, temel perde duvar uygulamalarında soğuk derz oluşumlarının olduğu noktalarda su tutucu bantlar kullanılmalıdır.

Kristalize su yalıtım malzemelerinin uygulaması öncesinde, aktif bir su akışı var ise suyun geldiği nokta İZOSTOP tıkama harcı ile kapatılmalı, gerekiyorsa yüzey pürüzlendirilmeli ve uygulama öncesi suya doygun olacak şekilde ıslatılmalıdır.

Kristalize su yalıtım malzemelerinin her kat uygulamasından önce yüzey ıslatılmalıdır. Kürünü alana kadar, üzeri naylon, ıslak battaniye ile örtülerek ya da su spreyleme yöntemi ile nemlendirilmeli ve kurumaması sağlanmalıdır.

İZOSTOP tıkama harcı hızlı priz alan bir ürün olduğu için uygulama esnasında hızlı davranılmalı ve suyun geldiği açıklık avuç içinden daha fazla genişlikte açılmamalıdır.

Akrilik esaslı ELASTİKOR uygulamasında yüzeye malzeme 1/4 oranında su ilave edilerek inceltilerek astar katı uygulanmalı daha sonra düşeyde 2 kat yatayda ise 3 kat halinde malzeme, kesinlikle su ilave edilmeden, olduğu gibi uygulanmalıdır.

ELASTİKOR uygulaması sonrasında yüzeye seramik kaplanması isteniyorsa son kat uygulama esnasında yüzeye yıkanmış ve fırınlanmış max. 300 mikron kalınlığında kum ile kumlama yapılmalıdır.

Poliuretan esaslı su yalıtım malzemeleri bileşenleri bir birine karıştırılmadan kat kat uygulamalarının yapılması gerekmektedir.

Sürme su yalıtım malzemelerinde "yapışmama" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Yüzey hazırlığının düzgün yapılmayışı

Yüzeyin emiciliğinin giderilmemesi

Uygun ortam sıcaklıklarında uygulamanın yapılmayışı

Poliüretan uygulamalarında uygulama yüzeyinin ıslak veya nemli olması

Poliüretan esaslı malzemelerin uygulanması öncesi önerilen astarın kullanılmaması

Çift komponentli ürünlere ilave olarak su katılması

Çözüm Önerileri:

Yüzey hazırlığı yapılmalı, yüzey yapışmayı engelleyici kir, toz yağ v.b. kalıntılardan temizlenmeli.

Parlak yüzey ve emiciliği düşük beton zeminlerde B-tone Astar kullanılmalı

Yüzey uygulama öncesinde mutlaka astarlanmalı. Akrilik esaslı su izolasyon malzemesinin İlk katı %25 oranında su ile inceltilerek uygulanmalıdır (Elastikor).

Uygulama belirtilen uygulama ortam sıcaklıklarında yapılmalı

Yüzey uygulama öncesi sudan arındırılmalı.

Poliüretan esaslı ürün uygulamaları öncesi mutlaka ürüne ait Astar uygulaması yapılmalı

Çift komponentli ürünlere ilave olarak su vb. ürünler katılmamalı

Sürme su yalıtım malzemelerinde "topaklaşma / zor karışma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Depolama şartlarına uyulmaması sonucu çimentonun hidratasyona (su ile birleşerek sertleşmeye başlaması) başlaması

Uygulamada ürünün bölünerek yapılması sebebi ile karışım suyunun veya ürüne ait sıvının iyi ayarlanamaması

Suyun veya ürüne ait sıvının toz üzerine eklenmesi

Karışımın mikser ile yapılmaması

Ambalaj kusurları sebebi ürünün hava ile teması (Akrilik, Poliüretan)

Çözüm Önerileri:

Neme maruz kalan malzeme kullanılmamalı

Su veya ürüne ait sıvı miktarı iyi ayarlanmalı

Su veya ürüne ait sıvının üzerine toz katılmalı

Karışım mikser ile yapılmalı

Sürme su yalıtım malzemelerinde "erken kuruma / zor uygulama" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Zeminin aşırı emici olması

Ortam ve yüzey sıcaklığının yüksek olması

Uygulanan yalıtım malzemesinin rüzgara (hava akımına) maruz kalması

Karışım suyunun veya ürüne ait sıvının az olması

Çözüm Önerileri:

Emici zemin nemlendirilmeli veya astarlanmalı

Yüksek sıcaklıkta uygulama yapılmamalı

Yüzey rüzgardan (hava akımından) korunmalı

Sürme su yalıtım malzemelerinde "geç kürlenme" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Yüzeyin emiciliğinin düşük olması (Akrilik)

Ortam ve yüzey sıcaklığının düşük olması (Akrilik)

Yüzeyin bünyesinde kurumayı engelleyici kimyasallar bulundurması

Çözüm Önerileri:

Düşük sıcaklıkta uygulama yapılmamalı

Ortam ve yüzey sıcaklıklarına dikkat edilmeli

Yüzeyin gerekiyorsa kimyasal ile temizliği yapılmalı

Sürme su yalıtım malzemelerinde "çatlama, kabarma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Zeminin aşırı emici olması / Yüzeyin emiciliğinin düşük olması (Akrilik)

Ortam ve yüzey sıcaklığının yüksek olması

Malzemenin uygulama esnasında veya hemen akabinde rüzgara (hava akımına) maruz kalması

Detay geçişlerinde (dilatasyon, keskin köşe v.b.) uygulama kriterlerine uyulmaması

Yüzeye yetersiz miktarda ürün uygulanması

UV dayanımı olmayan ürünlerin üzerinin açık bırakılması

İki bileşenli ürün içerisine ilave su katılması

Yüzeyin (fazla kılcal çatlak oluşumu) durumuna göre ekstra elastik malzeme kullanılmaması

Kristalize su yalıtım malzemelerinin uygulama öncesi yüzeyin yeterince nemlendirilmemesi

Akrilik ve Poliüretan esaslı ürünlerin uygulaması öncesi yüzeyde su veya yüksek nem bulunması

Detay hataları sebebi ile negatif yönden su gelişi

Pah uygulamasının doğru yapılmaması ya da hiç olmaması

Çözüm Önerileri:

Emici zemin nemlendirilmeli veya astarlanmalı

Yüksek sıcaklıkta uygulama yapılmamalı

Yüzey rüzgardan korunmalı

Uygulama öncesinde keskin köşelerde pah uygulaması yapılmalı, ilk kat izolasyon uygulamasından sonra köşelerde pah bandı veya file takviyeli uygulama yapılmalıdır.

Yüzeye yeterli miktarda ürün uygulanmalı

UV dayanımı olmayan ürünlerin üzeri şap veya seramik ile kaplanmalı

Kristalize su yalıtım malzemeleri uygulama öncesi yüzey ıslatılmalı

Akrilik ve Poliüretan esaslı ürünlerin uygulama öncesi yüzeyin nemden arındırılmış ve kuru olmasına dikkat edilmeli

Uygulama bir bütün halinde yapılmalı, uygulamanın altına su geçişleri engellenmeli.

Boya-sıva uygulaması yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Minimum +5 °C Maksimum +35°C uygulama sıcaklığında uygulama yapılmalı.

Direkt güneş ışığı, rüzgar veya yağış beklentisi olan havalarda uygulama yapılmamalı.

Dış cepheki kaba ve ince sıva harçlarında kesinlikle kireç kullanılmamalı.

Ürünler ambalaj üzerinde yazan oranlarda temiz su ile inceltilmeli.

Seçilen sıva ve boya rengine uygun renkte astar kullanılmalı.

Aynı şarj numaralı üretimler kullanılmalı ve kullanım öncesi ürünün homojen hale gelinceye dek iyice karıştırılmalı.

Dekoratif sıva uygulamalarında ek yerlerinin belli olmaması için, uygulanan bölgelerin kenarları maskeleme bandı ile çevrelenmeli.

Boya-sıva uygulaması yaparken "çiçeklenme (yuz kuruması)" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Kara sıva harcında deniz kumu kullanılması

Boya altında kullanılan çimento esaslı sıva içerisinde kireç kullanılması,

Boya altında kullanılan çimento esaslı sıvanın kürünü tamamlamamış olması (28 gün),

Boyanın inceltilme oranlarına uyulmayarak gereğinden fazla inceltilmesi, kullanılacak olan boyaya uygun astar uygulanmaması,

Boya uygulamalarında boyanın altına su geçişini neden olacak detayların (denizlik, harpuşta, süpürgelik, v.b.) çözülmemesi

Çözümü:

Fırça ile temizlenip astarlanmalı

İyi film oluşturan, su buhar geçirgenliği yüksek veya akrilik elastomer Dış Cephe kaplaması kullanılmalı

Boya-sıva uygulaması yaparken "düşük örtücülük" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Aşırı inceltme,

Yetersiz sarfiyat,

Alt yapı yüzeyinin mevcut görüntüsünün dalgalı veya farklı dokuda olması,

Aşırı emici yüzeylere astar uygulanmaksızın direkt boya / sıva uygulanması

Uygulama için önerilmeyen özelliklerde astar kullanılması,

Solvent esaslı boyalı zemin üzerine su bazlı boya yapılması ve/veya son kat kaplamada renk değişimi yapılması,

Tamir yapılan yüzeylere eksik işlem yapılması,

Homojen yayma ve tarama yapılmadan yüzeye farklı yoğunlukta uygulama yapılması,

Lokal yüzey tamiratlarının genel yüzey görüntüsüne uydurulamaması.

Çözüm Önerileri:

Yüzeydeki pürüzlülük boya uygulaması ile kapatılamayacak kadar çok ve yoğun ise raspa ve zımparalama yapılmalıdır.

Uygulama için firmanın önerdiği uygun astar kullanılmalıdır.

Astar yüzeye homojen bir şekilde uygulanmalıdır.

Astar, son kat boya /sıvanın rengine uygun olmalıdır.

Solvent esaslı boyalı zemin üzerine su bazlı boya yapılmadan önce, yüzey zımparalanmalı ve daha sonra geçiş astarı kullanılmalıdır.

Zemin renginden farklı renkte bir uygulama yapılacak ise uygulama öncesi geçiş astarı kullanılmalıdır.

Yüzey fazla pürüzlü ise Grenli Kaplama uygulanmalıdır.

Boyanın / sıvanın ambalaj üzerinde yer alan inceltme oranında inceltilerek, ürünün viskozitesi yüzeyi örtecek şekilde ayarlanmalıdır.

Boya ambalajı etiket bilgilerindeki maksimum inceltme oranlarına uyulmalıdır.

Boya / sıva aynı kalınlıkta yüzeye yayılmalı, dikey ve yatay taramalarla homojen örtücülük sağlanmalıdır.

Boya-sıva uygulaması yaparken "akma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Yüzeye gereğinden fazla miktarda boya - sıva uygulanması

Normalden fazla inceltme yapılması

Alt yüzeyin saydam veya parlak yüzeyli olmasından dolayı boyanın / sıvanın tutunamaması

Uygun hava koşullarında uygulama yapılmaması; tam kuruma sağlanmadan boyanın / sıvanın yağmur ya da neme maruz kalması

Çözüm Önerileri:

Yüzeye uygulama esnasında gereğinden fazla miktarda ürün uygulanmamalı, fazla boya rulo ile yüzey iyi bir şekilde taranarak alınmalı

Akıntılar zımparalandıktan sonra son kat boya / sıva tekrar uygulanmalı

Parlak yüzeyler uygun zımpara ile matlaştırılmalı

Boya-sıva uygulaması yaparken "rulo ve fırça izleri" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Yanlış rulo ve fırça seçimi veya kötü fırça cinsi

Kötü uygulama işçiliği

Boyanın viskozitesinin fırça ve rulo ile uygulamaya uygun olmaması

Boyanın ön kuruması tamamlandıktan sonra boyalı yüzeyde fırça ve rulo gezdirilmesi

Tekstürlü malzemelerde uygulama yüzeyinde ek yerlerinde itinalı uygulama yapılmaması,

Hızlı kurumaya neden olacak çok sıcak ve rüzgarlı havalarda uygulama yapılması,

Astarın homojen olarak yayılmaması sonucu kestirme izlerinin belli olması

Çözüm Önerileri:

Fırça veya rulo izleri zımparalama ile giderilmeli veya uygun fırça veya rulo ile titiz bir işçilikle tekrar boyanmalı

Boya ön kurumasını yaptıktan sonra fırça ile tekrar müdahale edilmemeli

Boya-sıva uygulaması yaparken "kırışma - büzüşme" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Eski solvent bazlı boyanın üzerine solventi daha güçlü bir boyanın uygulanması sonucu alttaki eski boyanın yumuşaması

Uygulamanın yüksek ısı ortamında ve kalın olması sonucu solventin hapsolması

Uygulama öncesinde yüzeyin aderans (tutunma) azaltıcı etkenlerden arındırılamamış olması (Ör: yağ, deterjan)

Uygun hava koşullarında uygulama yapılmaması; boya tam kurumadan yağmur ya da neme maruz kalması

Boyanın çok kalın uygulanması

Çözüm Önerileri:

Problemli yüzeydeki boya iyice kazınmalı

Yüzey hataları giderildikten sonra, uygun ortam ve uygulama şartlarına göre boyama işlemi tekrarlanmalıdır.

Boya-sıva uygulaması yaparken "boya filminde delik şeklinde gözenekler" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Yüzeyde aderans (tutunma) düşürücü etkenlerin(yağ vs.) olması

Boyanın köpüklü olması

Boyanın karıştırılırken köpüklendirilmesi

Rulonun boyaya yeterince doyurulmaması

Boyanın ilk katı kurumadan 2. kat uygulamanın yapılması

Grenli yüzey üzerinde yapılan uygulamada boyanın yüzeye iyice yedirilmemesi

Çözüm Önerileri:

Yüzey zımpara ile düzeltilmeli

Yüzey tamamen temizlendikten sonra uygun rulo ile kuruma zamanlarına riayet ederek yeniden boyanmalı

Boya-sıva uygulaması yaparken "çok yavaş kuruyor", ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Ortam ve yüzey sıcaklığının düşük olması

Ortam ve yüzey nem oranının yüksek olması

Üretim hatası

Emiciliği düşük yüzeye uygulama yapılması

Çözüm Önerileri:

Boyanın teknik özelliklerine uygun ortam şartlarının oluşmasının beklenmesi

Boya-sıva uygulaması yaparken "çok hızlı kuruyor", ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Ortam ve yüzey sıcaklığının yüksek olması

Rüzgarlı (hava akımı) ortam koşulları

Çözüm Önerileri:

Boyanın / sıvanın teknik özelliklerine uygun ortam şartlarında uygulama yapılmalıdır.

Boya-sıva uygulaması yaparken "solma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Dış cephede iç cephe boyası kullanılması

U.V. dayanımı olmayan renklerle boya yapılması

Aşırı alkali yüzeylere uygulama yapılması

Çözümü:

Tekrar uygulama yaparken, dış cepheler için uygun olan renkler seçilmeli

Boya-sıva uygulaması yaparken "çatlama" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Boyanın / sıvanın tek katta gereğinden fazla kalın uygulanması

Alttaki tabaka kurumadan üzerine son kat uygulamanın yapılması

Aşırı emici yüzeylere astar yapılmaksızın boya uygulanması

Uygulama yapılan yüzeydeki sıcaklığın yüksek olması nedeniyle boya / sıva bünyesindeki sıvı kaybının sür

Yüksek ısı ile birlikte kuvvetli rüzgar etkisi sonucu yüzeysel kurumanın hızlı seyretmesi

Brüt beton yüzeylerde pas payı yetersiz donatı demirlerinin okside olarak genleşmesi sonucu betonla birlikte boyayı patlatması

Bina detaylarından kaynaklanan sızıntılar veya önlemi alınmamış kesit ve birleşim aralıklarındaki sızıntılar

Alt yapı yüzeyi ile farklı esasta tamir macunu kullanılması

Elastik boya veya sıvanın üzerine elastik olmayan kaplama veya boya uygulanması

Çözümü:

Sağlam altyapıya ulaşana kadar kazıma işlemi yapılmalı ve astar ile son kat boya yenilenmeli

Boya-sıva uygulaması yaparken "eski grenli akrilik kaplamalı dış cephelerde bozulma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Uygun yüzey hazırlığının yapılmamış olması

Astar uygulamaksızın mevcut yüzeye doğrudan uygulama yapılması

Aşırı sıcak havada uygulama yapılmış olması (35 °C üzeri)

Bir defada gereğinden fazla kalın uygulama yapılması

Ani yüzeysel kuruma sonucu kaplama neminin bünyede hapsolması ve boya filminde ön gerilme çatlaklarının oluşması.

Çözüm Önerileri:

Çatlamış kabarmış yerlerdeki ayrı katmanlar sağlam bölgeye kadar kaldırılmalı ve iyice temizlenmelidir.

Açığa çıkan alt yapı yüzeyi su bazlı geçiş astarı ile astarlanmalıdır.

Mevcut kaplama ile aynı doku ve yapı özelliğine sahip malzeme ile genel görüntüye uygun tamirat yapılmalıdır.

Boya-sıva uygulaması yaparken "brüt beton yüzeylerdeki boya çatlamaları ve plakalar halinde dökülmeler" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Brüt betonun genleşme/büzüşmesi sonucu donatı demirlerinin yüzeye yakın kısımlarından oluşan rötre (büzüşme sonucu kılcal çatlaklar) çatlaklarının boya filmini çatlatması

Brüt beton yüzeyin boyama aşamasında kalıp yağının ve vibrasyonla yüzeyde yoğunlaşan çimento şerbetinin nötralize (temizleme) edilememesi sonucu yeterli aderans (tutunma) sağlanamaması

Yüzey düzeltme için kullanılan macunların çimento esaslı olmaması

Çözüm Önerileri:

Tüm yüzeyi etkilemiş durumda ise;

Tazyikli kumlama, pürmüzle yakma ve raspalama ile yüzeydeki eski boya kalıntıları tamamen sökülmeli

Kısmen bölgesel ve lokal olarak bozulmalar söz konusu ise;

Sağlam kısma kadar bozulan yerler temizlenmeli, gevşek katman bırakılmamalı

Kalıp ayırıcı yağ ve çimento şerbeti nötralize (temizlenmeli) edilmeli ve uygun astar kullanılmalı

Rötre (büzüşme sonucu kılcal çatlaklar) çatlakları çimento esaslı hazır tamir harcı ile tamir edilmeli, kuruduktan sonra fazlalıklar zımparalanmalı

Zımparalama sonrası tamir yerleri astarlanmalı ve yüzeydeki eski boya dokusuna uygun lokal boya veya kaplama ile rötuş tamiri yapılmalı

Lokal tamiratların bitişi ve kuruma süresi sonunda tüm yüzeye astarlama ve mevcut eski boya cinsine uygun sistemle tekrar boyanmalı

Boya-sıva uygulaması yaparken "küflenme" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Mekanın nemlenmeye meyilli olması ve havalandırmanın iyi olmaması

Küfü giderilmemiş yüzey veya kaplama üzerine boya yapılması

Binaların ısı izolasyonunun yetersiz olması ve iç cephede buhar geçirgenliği düşük boya kullanılması

Çözüm Önerileri:

Küf temizleyici ile yüzeyin temizlenmesi ve üzerine su buhar geçirgenliği olan küfe dirençli boya kullanılması

Dış cephede yeterli ısı izolasyonun yapılması

Boya-sıva uygulaması yaparken "soyulma ve kabarma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Altyapı ile boya / sıva tabakası arasında kondensasyon (yoğuşma) sebebiyle nem birikmesi

Çatı, duvar ve tesisat sızıntıları

Alt kat kurumadan boya /sıva uygulaması yapılması

Dış cephede su emme değeri yüksek veya buhar geçirgenliği düşük boya / sıva kullanılması

Kirli ve gevşek yüzeyler üzerine uygulama yapılması

Boya filminin tam kurumadan çiğ, don ve neme maruz kalması

Çözümü:

Nemin sebebi bulunup yok edilmeli

Gevşek boya / sıva kazıyıcı veya tel fırça ile kaldırılmalı, sağlam yüzeyler zımparalanıp astarlanmalı

En iyi tutunmayı ve su dayanımını için akrilik veya silikon esaslı Dış Cephe boyası veya sıvası tekrar uygulanmalı

Boya-sıva uygulaması yaparken "renk kaybı" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Aşırı alkali seviyesinin boya / sıva içerisindeki pigmenti bozması

Boyanın / sıvanın üzerine uygulandığı sıvanın aşırı kireç içermesi

Çimento esaslı yüzeyin üzerine tam kurumadan uygulama yapılması

Çözüm Önerileri:

Boyamadan önce duvarların en az 28 gün kuruması beklenmeli

Mümkün değilse, önce alkali dayanımlı bir kat astar uygulanmalı ve daha sonra dış cephe ile son kat uygulaması yapılmalıdır.

Boya-sıva uygulaması yaparken "kokuşma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Boyanın / sıvanın içerisindeki antibakteriyel malzemenin (biyosit) yetersiz olması

Boya / sıva ambalajının hava alması

Boyanın / sıvanın içerisine kirli su ilave edilmesi

Çözümü:

Boyanın / sıvanın kullanılmaması

Mantolama uygulaması yaparken nelere dikkat etmeliyim?

Nedenleri:

Mantolama yapılacak yüzeyde dübel aşamasında dübellerin tutunabilmesi için en az 2 cm. lik bir kaba sıva olması önemlidir.

Uygulama öncesi yüzey mutlaka kontrol edilmeli, gerekli görülmesi halinde yüzey yapısal tamir harcı ile tamir edilmelidir.

Uygulama yapılacak yüzeyde eğer son kat dekoratif bir kaplama bulunuyorsa (boya veya hazır renkli sıva) söz konusu kaplama yüzeyden kaldırılmalıdır. Kaplama yüzeyde çok sağlam bir şekilde bulunuyor ise yüzey sık bir şekilde çentiklenmelidir.

Denizlik ve harpuşta boyutları kontrol edilmeli, uygun değil ise değiştirilmeli veya uygulama esnasında bu iş için uygun olan detay profilleri kullanılmalıdır. Profil kullanılması halinde profil ile eski denizlik veya harpuşta birleşim noktasına mutlaka Poliüretan mastik veya silikon mastik uygulaması yapılmalıdır.

Sistem uygulamanın düzgünlüğü için teraziye alınmalıdır.

Yapıştırma ve sıva harcı etiket bilgilerinde bulunan hazırlama şekline göre hazırlanmalıdır.

Isı yalıtım plakaları mutlaka yatay, mastarında, şaşırtmalı ve kanallı yüzeyi yapıştırma tarafında uygulanmalıdır.

Yapıştırma işleminde yapıştırma harcı plakaların kanallı yüzeyine yüzeyin düzgünlüğüne bağlı olarak taraklama (10x10 diş ebatlı taraklı mala) veya öbekleme (plakanın kenarlarına çerçeve şeklinde yapıştırma harcı sürülür ve plaka ebadına göre plakanın ortasına yeterli sayıda öbek oluşturulur.) yöntemlerinden biri seçilerek uygulanır.

Yapının köşelerinde iki yan cepheden gelen plakalar bir birine kilitlenmelidir.

Bina köşelerine küçük parçalar getirilmemeye çalışılmalı, bu parçalar bina yüzeyinin ortalarında kullanılmalıdır.

Plakalar yüzeye kaplandıktan sonra en az 10 gün içerinde üzeri mutlaka sıvanmalıdır.

Dübel sayısı bina yüksekliği 8 metrenin altında olduğu noktalarda m² de 6 adet olmalı, bina köşelerinde sürekliliği sağlanmalıdır. Bina sayısı artıkça m²'de kullanılan dübel sayısı artmalıdır.

Sıva 2 kat halinde uygulanmalıdır ve file öncesi uygulanan ilk kat sıva yüzeyde eşit tüketimin sağlanması ve homojen bir kalınlık elde edilmesi için 4x4 diş ebatlı taraklı mala ile taraklanmalıdır.

Sıva uygulamasında file ve detay profilleri ilk kat uygulamasından sonra ilk kat sıvaya gömülmeden yapıştırılmalı, file binileri en az 10 cm. olmalıdır. İkinci kat sıva ilk kat sıva suyunu attıktan sonra (plastik kıvamdayken) yapılmalıdır.

Sıva ve son kat kaplama işlemlerinde iskele kat geçişlerinde ve renk geçişlerinde mutlaka maskeleme bandı kullanılmalıdır.

Son kat kaplama yapılmadan önce sıvanın kuruması için 5-6 gün beklenmelidir.

Son kat kaplamadan önce kaplamanın rengine uygun astar uygulaması yapılmalıdır.

Son kat kaplamada kesinlikle solvent esaslı bir kaplama kullanılmamalıdır. Mantolama uygulamasında hava ve uygulama yüzey sıcaklığına mutlaka uyulmalıdır. (+5 / +35 oC )

Uygulama esnasında kullanılacak malzemelerin uygulaması hakkında uygulayıcılar yeterli bilgi sahibi değil ise mutlaka üretici firmadan teknik destek alınmalıdır.

Mantolama uygulaması yaparken "mevcut tesisatın sistemin altından kalması" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Uygulama öncesi yağmur iniş, gider vb. boruların sökülmemesi durumunda sisteme zarar verilmesi

Çözüm Önerileri:

Uygulama öncesi bina cephesinde bulunan tüm tesisat boruları, sökülmelidir.

Mantolama uygulaması yaparken "son kat kaplamada renkte dalgalanma" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Plakaların ters döşenmesi

Çözüm Önerileri:

Plakalarda kanallı yüzeylerin yapıştırma harcı tarafına gelmesine dikkat edilmeli

Mantolama uygulaması yaparken "sıvanın yüzeyden ayrılıyor", ne yapmalıyım?

Nedenleri:

File öncesi sıva uygulamasının yapılmaması

File ile sıva uygulamasının aynı anda yapılması

Sıva uygulaması öncesinde plakaların uzun süre güneş ışınlarına maruz kalması

Çözüm Önerileri:

File öncesi sıva uygulaması yapılmalı 4x4 taraklı mala ile taraklanmalı file daha sonra yüzeye tatbik edilmelidir.

Sıva uygulaması öncesinde plakalar çok fazla açıkta bırakılmamalı yüzey bir hafta içerisinde sıva uygulaması yapılmalıdır.

Mantolama uygulaması yaparken "pencere ve kapı köşelerinde çatlaklar" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Uygulamada pencere ve kapı köşelerinde gelen plakaların bir hat takip etmesi

File uygulaması esnasında pencere ve kapı köşelerinde file takviyesi yapılmayışı

Çözüm Önerileri:

Uygulama esnasında pencere ve kapı detaylarında plakalar (L) şeklinde tatbik edilmeli

Pencere ve kapı köşelerinde sıva uygulaması esnasında takviye file uygulaması (kırlangıç file) uygulaması yapılmalı.

Mantolama uygulamasından sonra "bir hat halinde çatlama" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Uygulamada plakaların şaşırtmalı olarak yüzeye yapıştırılmaması

File uygulaması esnasında file ek yerlerinin üst üste bindirilmemesi

Çözümü:

Uygulama esnasında plakalar yüzeye şaşırtmalı olarak yapıştırılmalı

File uygulaması esnasında file birleşim yerlerinde file en az 10 cm. binili olarak tatbik edilmeli

"Isı yalıtım levhaları sistem altında eriyor", ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Uygulama esnasında son kat kaplama olarak solvent esaslı ürünler seçilmesi

Çözüm Önerileri:

Uygulama esnasında son kat kaplama olarak su bazlı kaplamalar kullanılmalı

Mantolama uygulaması yaparken "plakalar yüzeyden ayrılıyor", ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Yüzey hazırlığının uygun şekilde yapılmayışı

Boyalı yüzey üzerine direk yapıştırma yapma

Doğru yapıştırma yönteminin seçilmemesi

Doğru plaka seçiminin yapılmayışı

Çözümü:

Yüzey hazırlığı önerilen şekilde yapılmalı

Boyalı yüzeylerde boya yüzeyden kaldırılmalı veya çok iyi çentiklenmeli

Dış cephe uygulamalarında pürüzlü ısı yalıtım malzemeleri kullanılmalı

Taşyünü uygulamalarında yapıştırma harcı öncesi taş yünü yüzeyine yapıştırma harcının sıyırma şeklinde uygulanması

Plakalar yüzeyin düzgünlüğüne göre noktasal (öbekleme) veya taraklama yöntemi ile yapıştırılmalı

Mantolama uygulaması yaparken "iç mekanda lokal küflenmeler" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Plakaların yüzeye kaplanması esnasında birleşim noktalarında kalan boşlukların sıva veya yapıştırıcı ile doldurulması

İç mekan uygulamalarında tavan ve tabanda ısı yalıtımının devam ettirilmemesi

Çözümü:

Plakaların yüzeye kaplanması esnasında birleşim noktalarında oluşabilecek boşluklar 2 mm den daha fazla ise bu boşluklar ısı yalıtım plakasında kesilen parçalar ile doldurulmalıdır.

İç mekan uygulamalarında ısı yalıtım levhaları tavanda ve tabanda bir plaka eni kadar dönülmelidir.

Mantolama uygulaması yaparken "sıvada keperme" oluyor, ne yapmalıyım?

Nedenleri:

Uygulamanın belirtilen sıcaklık değerleri arasında yapılmaması

Uygulama esnasında yüzeyin rüzgara maruz kalması

Sıva harcının düşük miktarda su ile hazırlanması

Sıva harcının düzeltilme işleminin geciktirilmesi

Çözüm Önerileri:

Uygulama belirtilen ortam sıcaklıklarında yapılmalı

Uygulama esnasında yüzey rüzgardan korunmalı, uygulama rüzgar almayan cephelerde devam edilmeli

Sıva harcı ürün ambalajında belirtilen oranlarda su ile karıştırılmalı

Uygulama ekip halinde seri bir şekilde yapılmalı

Sitemizde sunulan özelliklerin ve sitenin işleyişi için bazı çerezlerin kullanılması teknik olarak zorunludur. Diğer bazı çerezler de sitemizi geliştirmek ve bizim tarafımızdan veya yetkili hizmet sağlayıcılarımız tarafından size ilgi alanınıza göre reklamların sunulması amacıyla kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için KVKK Politikası, Çerez Politikası ve Aydınlatma metnini inceleyebilirsiniz.