Arama sadece ürün isimlerinde yapılmaktadır. Daha özel bir arama yapmak isterseniz, Detaylı Arama ile ürün sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

ETKİNLİKLER

Politikanın İzlerini Taşıyan Sovyet Mimarlığı 'Yerelde Modernler'de

1

Salt tarafından Kalebodur desteğiyle hazırlanan Yerelde Modernler sergisi, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nde modern mimarlığın mirasına odaklanıyor. Birliği oluşturmuş 15 ülkeden derlenen örneklerin yer aldığı sergide, yerel mimarların 1960 ve 1970'lerdeki sıra dışı uygulamalarından 1980'lerdeki kağıt mimarlığı hareketinin eleştirel yaklaşımına, geniş bir dönemin ürünleri inceleniyor.

SSCB'de savaş sonrası yaşama ait maket, çizim, fotoğraf, filmler ve efemeradan meydana gelen sergi, 8 Mayıs-11 Ağustos tarihleri arasında Salt Galata'da ziyaret edilebilir. Yerelde Modernler, Salt için editör, yazar ve küratör Georg Schöllhammer tarafından, Ruben Arevshatyan'ın desteği ve Local Modernities adlı araştırma projesinin temelinde hazırlandı.

Salt Araştırma ve Programlar Direktörü Vasıf Kortun "Yerelde Modernler 1955 yılında Kruşçev'in SSCB iktidarına gelmesinden 1991 yılında birliğin dağılmasına kadar uzanan süreçte politik ortamın mimarlıktaki yansımalarını inceliyor. Bu projeyi önemli kılan nedenler var. Öncelikle SSCB'nin, özellikle de Rusya dışındaki cumhuriyetlerin kendine özgü deneysel mimarlıkları modern mimarlık tarihi yazımında henüz gerektiği şekilde anılmıyor. Bunun yanı sıra serginin içeriği dönemin orijinal üretimine itibar ediyor ve çok sayıda maket, proje kitabı, eskiz, resim, fotoğraf ve el çizimlerini bir araya getiriyor. 1960'ların brutal yapılarından 1980'lerin kağıt mimarlığına Yerelde Modernler sergisinde ortaya koyulan örneklerin bir büyük değeri de komşuluk ilişkisinde olduğumuz coğrafyayı ilk defa karşılaştırmalı inceleme fırsatı yakalayacak olmamız." diyerek sergiyi anlatıyor.

Ustaları ve özgünlükleri, orijinal stilleri ve benzersiz binalarıyla savaş sonrası Sovyet mimarlığına adanmış olan Yerelde Modernler, mimarlık tarihi anlatımlarında eksik kalmış bu kesite dair detaylı bir bakış sunuyor.

360 fuar için tıklayınız.

Geri
İlgili Dökümanlar

Gönderiliyor

E-Posta adresiniz sisteme başarıyla kaydedilmiştir.

Form gönderilirken hata oluştu lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

ÜRÜN KATALOĞU